Gdy sezon nieubłaganie dobiega końca, musimy zatroszczyć się o odpowiednie zabezpieczenie naszego basenu na okres zimowy. W tym celu należy wykonać następujące czynności:
Zabezpieczenie oprzyrządowania
Nie należy wypuszczać całej wody z basenu, która także równoważy napory gruntu na nieckę.
UWAGA! W przypadku wypompowania całej wody z niecki basenowej, pod wpływem podniesienia się wód gruntowych konstrukcja basenu zostanie rozerwana. Wystarczy opróżnić basen o 10 cm poniżej poziomu dysz napływowych (jeżeli w basenie zamontowane są lampy, to 10 cm poniżej poziomu lamp). Przy czym należy pamiętać, że w każdym przypadku musi pozostać minimum ½ wody w basenie.
Aby opróżnić basen z wody należy:
- zakręcić zawór dopływu ze skimmera (tak, aby pompa nie zasysała powietrza),
- odkręcić zawór odpływu dennego (jeżeli takowy posiadamy),
- ustawić zawór sześciodrogowy na pozycji ENTLEEREN/WASTE/OPRÓŻNIANIE,
- uruchomić pompę.
UWAGA! Jeśli basen nie posiada odpływu dennego, należy posłużyć się pompką zewnętrzną.
Kiedy woda opadnie poniżej poziomu dysz napływowych należy:
- wyłączyć pompę i przestawić zawór sześciodrogowy na pozycję FILTERN/FILTER/FILTROWANIE,
- otworzyć zawór dopływu ze skimmera,
- zamknąć zawór odpływu dennego,
- należy usunąć wodę z baniaka filtra i z pompy
UWAGA! Pompa nie może chodzić „na sucho” zbyt długo.
Kiedy orurowanie zostanie wstępnie osuszone należy:
- w filtrze SATURN zawór sześciodrogowy ustawić na pozycji ZIMA
- w filtrze SWIM TEC zawór sześciodrogowy ustawić na pozycji „MODEL 3”
- w pozostałych filtrach zawór sześciodrogowy ustawić na pozycji GESCHLOSEN/CLOSED/ZAMKNIĘTY
- poluzować śrubunki łączące pompę z rurami.
Nie należy odkręcać śrubunków od razu, a robić to stopniowo. Dodatkowo zalecamy przygotować niewielki zbiornik na wodę, gdyż w rurach z pewnością został jeszcze jej nadmiar. Woda, która pozostała w rurach, spłynie grawitacyjnie do naczynia. Można również zakręcić wszystkie zawory, tzn.: odpływ denny (obowiązkowo), dopływ ze skimmera oraz napływ do dysz. Należy całkowicie wykręcić śrubunki, a pozostałą w rurach wodę spuścić po zdemontowaniu pompy.
Po całkowitym osuszeniu/przedmuchaniu instalacji Ci z Państwa, którzy posiadają zewnętrzne studzienki powinni wyjąć pompę i schować ją w ciepłym miejscu. Jeżeli mamy do czynienia z filtrem piaskowym, zbiornik piaskowy należy również osuszyć. W dolnej części zbiornika umieszczony jest zawór służący do osuszania zbiornika piaskowego. Należy za pomocą wężyka wypuścić z niego całą wodę. Ze zbiornika należy wyjąć cały znajdujący się piasek/ złoże. Zamarzający podczas zimy piasek/ złoże może rozsadzić baniak.
Zabezpieczenie niecki
- Do wody należy wlać odpowiednią ilość środka WINTER FLUID. Zapobiegnie on gwałtownemu rozwojowi glonów w przypadku ocieplenia w zimę.
- W następnej kolejności należy zadbać o folię przykrywającą (może być to zwykła folia ogrodnicza – tunelowa). Obrzeża folii należy docisnąć do podłoża zabezpieczając przed wiatrem lub osunięciem do basenu.
UWAGA! Folia solaryczna powinna zostać zdemontowana, a rolka wraz z folią przeniesiona w suche miejsce, nienarażone na wpływ czynników atmosferycznych.
- Pompę masażu wodnego (przeciwprądu) należy również zdemontować i przenieść w ciepłe suche miejsce.
- Automat dozujący chemię należy zdemontować, sondy wykręcić i włożyć do pojemnika z wodą destylowaną, aby zapobiec całkowitemu osuszeniu sond.
- UWAGA! W przypadku wyschnięcia wody w sondach występuje większe prawdopodobieństwo ich uszkodzenia.
- Należy zdemontować pompę ciepła, aby zapobiec uszkodzeniu instalacji.
- Przy obecności zadaszenia przykrywanie lustra wody jest zbędne, lecz pamiętać należy o właściwym zabezpieczeniu zadaszenia (zakotwieniu segmentów do podłoża i profili jezdnych) oraz o usuwaniu pokrywy zalegającego śniegu (szczególnie mokrego) tak, aby nie przekraczała 5 cm.
Basen zabezpieczony według naszej instrukcji z całą pewnością będzie służył Państwu przez wiele sezonów!!!